Մեկ զnհ, երեք վիրաhատվող քաղաքացի՝ ծանր վիճակում. Աջափնյակի կրակnցների հետևանքը Կրակnցներ և վիրավnրներ Երևանում․ ի՞նչ է եղել Թույլ տալով ֆրանսիացիներին կռվել Ուկրաինայում՝ Փարիզը մեկ ուղղությամբ տոմս է տալիս նրանց. ՌԴ ԱԳՆ Ովքե՞ր կստանան երրորդ և հաջորդ երեխաների համար նախատեսված նպաստ Թոշակները 50 տոկոսով կբարձրացնենք․ 36․000-ով թոշակառուն կամաց-կամաց գնում է կործանման Գազ չի լինի որոշ ժամանակ Amnesty International-ը Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը արդարադատության նկատմամբ ծաղր է որակել Հայաստանն ու Միացյալ Թագավորությունն ամրապնդում են կիբերպաշտպանական ոլորտում կապերը «Defence Cyber Marvel 2026» վարժանքների շրջանակում Սանաե Տակաիտին վերընտրվել է Ճապոնիայի վարչապետ Շվեյցարիայում ընթացող եռակողմ հանդիպման մասնակիցները կշարունակեն աշխատել ուկրաինական կարգավորման շուրջ համաձայնագրի վրա. Ուիթքոֆ
Փաշինյանը մեկնել է Վաշինգտոն՝ Թրամփի արկածախնդրությանը մասնակցելու
Նիկոլ Փաշինյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Միացյալ Նահանգներ։ Կառավարության լրատվական վարչության փոխանցմամբ՝ փետրվարի 19-ին Վաշինգտոնում վարչապետը կմասնակցի «Խաղաղության խորհրդի» անդրանիկ նիստին։ Անցյալ ամիս Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները ընդունել էին նախաձեռնությանը միանալու առաջարկությունը և Դավոսի տնտեսական ֆորումի շրջանակում ներկա են գտնվել կանոնադրության ստորագրության պաշտոնական արարողությանը։ Ի սկզբանե հայտարարվել էր, որ այս նախաձեռնությունը Գազայի վերականգնումն է վերահսկելու, այժմ, սակայն, Թրամփն ավելի մեծ խնդիրներ է դրել խորհրդի առջև՝ հայտարարելով, թե այն պետք է լուծի գլոբալ հակամարտությունները։
Ավելին, բազմաթիվ փորձագետներ և միջազգային լրատվամիջոցներ կարծում են, որ Թրամփն այս նախաձեռնությամբ ցանկանում է կազմաքանդել Միավորված ազգերի կազմակերպությունը և ստեղծված նոր աշխարհակարգի պայմաններում իրեն հավատարիմ ու Միացյալ Նահանգների շահերից գործող կառույց ստեղծել։ Զուր չէ, որ եվրոպական բազմաթիվ պետություններ պարզապես հրաժարվել են մասնակցել «Խաղաղության խորհրդին»։ Նույնիսկ Վատիկանն է հայտարարել, որ մտադիր չէ մասնակցել, թեպետ Իտալիան ցանկություն է հայտնել մասնակցել որպես դիտորդ, այսինքն՝ առայժմ պատասխանատվություն չստանձնել։
Այս կառույցի անդամ, բնականաբար, չեն դարձել և չեն էլ դառնա Չինաստանը, Իրանը, Ռուսաստանը՝ հստակ հասկանալով, որ այդ «Խաղաղության խորհուրդն» առաջին հերթին ուղղված է հենց իրենց դեմ, ուստի և Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների այս ինքնամոռաց մասնակցությունը Թրամփի հերթական վտանգավոր նախաձեռնությանը աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային լուրջ հետևանքներ է ունենալու։ Ինչ-որ պահի թե՛ Հայաստանին, և թե՛ Ադրբեջանին կանգնեցնելու են փաստի առաջ, ուստի անդամակցելուց առաջ հարկավոր էր ավելի լավ մտածել։