Այդ անշարժ գույքերի սեփականության իրավունքի վկայականներում որպես գտնվելու վայր նշված է Տավուշի մարզ, Կիրանց, իսկ դրանք տրված են եղել ՀՀ պետական մարմինների կողմից:
Այսինքն՝ ՀՀ պետական մարմինները
ճանաչել են այդ հողամասերի նկատմամբ ՀՀ իրավազորությունը, համարել են այդ անշարժ գույքները Կիրանց համայնքի մաս,
դրանց հետ իրականացրել են աճուրդներ, օտարման և այլ գործարքներ։
Այս պայմաններում՝ ՀՀ սեփականության իրավունքով գրանցված գույքերի և հողամասերի փոխանցումն Ադրբեջանին՝ առանց պատշաճ օրենսդրական հիմքի, ի՞նչ է, եթե ոչ հանձնում:
«Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքով Կիրանցը ճանաչվում է որպես Տավուշի մարզի համայնք՝ իր վարչական տարածքով:
շԵթե Կիրանցի կազմում գտնվող մասնավոր և համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողեր, որոնք որպես այդպիսին գրանցված են եղել ՀՀ պետական կադաստրում և այլ պատկան մարմիններում, փոխանցվում են Ադրբեջանին,դա ոչ ավել, ոչ պակաս՝ ՀԱՆՁՆՈՒՄ է։
Ու սմենակարևորը, ինչին անդրադարձա հարցազրույցում՝ ՀՀ Սահմանադրության 205-րդ հոդվածի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքի փոփոխությանը վերաբերող հարցերը լուծվում են ՀԱՆՐԱՔՎԵՆԵՐԻ միջոցով:
Այսինքն՝ միայն ընտրական իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացին կարող էր այդ տարածքները հանձնելու որոծում կայացներ, ինչը ԽԱԽՏՎԵԼ Է:
2024 թվականին Հայաստանում որևէ հանրաքվե չի եղել։ Իսկ առանց հանրաքվեի այդ տարածքները Ադրբեջանին փոխանցելը ՀՎՆՁՆՈՒՄ անվանելը մեղմ ասած արդարացված է։
Հ․ Գ․ Գիտեմ ցավոտ կետ է, խախտել եք, ԲԱՅՑ, երբ լսում եք Կիրանց բառը փորձեք լռել, հեռանալ կամ շտապ փակել թեման:
Հույս ունեմ, որ «Կիրանցը հանձնված լինելու մասին» վերտառությամբ իմ նկարը տարածած իշխանական ԶԼՄ-ները, տելեգրամյան ալիքներն ու ֆեյքային էջերը նույն ջանասիրությամբ կտարածեն նաև այս գրառումը։
Հ.Գ. 2 ինչ էի ասել ամբողջապես
Վթար՝ Կոտայքում, 50-ամյա վարորդը ոչ սթափ վիճակում «Samand»-ով հայտնվել է կամրջի տակ, վիրավnր կաՎթար․ ջուր չի լինի երկար ժամանակ Ֆասթ Բանկը 600 միլիոն դրամից ավելի աջակցություն է տրամադրել տարբեր նախագծերի Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին 2024 թվականին ՀՀ-ում հանրաքվե չի եղել, առանց հանրաքվեի այդ տարածքները Ադրբեջանին փոխանցելը հանձնում անվանելը, մեղմ ասած, արդարացված է․ Մելոյանը՝ Կիրանցի մասինՀոյակապ եմ, լավ է, ամեն ինչ լավ է. Միքայել Սրբազանը դուրս գրվեց հիվանդանոցից Արտակարգ դեպք՝ Կոտայքում, «Սան Ռայս» հյուրատան հավաքարարը` 11-ամյա որդուն կողքին նստեցրած, «Jeep»-ից կրակnցներ է արձակելԱդրբեջանցի գործարարն ու նրա կինը Մոսկվայում բարձրահարկ շենքի պատուհանից ըն կել են Բացի թուրքից, բոլորը ձեզ համար թշնամի՞ են. Արման ԱբովյանԵրբ երկրի վարչապետը հայտարարում է, որ ընտրություններից հետո քաղաքական դաշտից «վերջնականապես» դուրս են մղվելու որոշակի խմբեր, այն վերածվում է ուղերձի՝ կանխորոշված ենթատեքստով․ Սուրենյանց Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման Մեկնարկում է Չեմպիոնների լիգայի անցումային փլեյ-օֆֆը Բանջարեղեն արևային վահանակների տակ. Ուզբեկստանը և Ֆրանսիան գործարկում են ագրովոլտային համակարգեր «Ժամանակակից դառնալ նշանակում է առաջ գնալ, թե՞ դավաճանել սեփական եսին». FairWind ռոք խումբը՝ նոր երգի մասին Թեհրանը ցանկանում է գործարքի գնալ և գիտակցում է հետևանքները, եթե այն չկայանա. Թրամփ ՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համար Բուհեր, ուսանողական ինքնակառավարում և պետական գերակայություններ․ բարձրագույն կրթության խնդիրները«ՀայաՔվեն» «Անի պլազա» հյուրանոցի «Նաիրի» սրահում մամուլի ասուլիս-շնորհանդեսով կազդարարի իր քաղաքական հայտի մեկնարկըԻնչ նպատակով ենք մենք մտնում քաղաքականություն, և որն է մեր առանցքային հանձնառությունը. Ավետիք ՉալաբյանԹող գնան ղուրբան լինեն 5000 տղերքին. վանաձորցիների կարծիքները. «Համահայկական ճակատ» շարժումՎաղը` ժամը 15:00-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի առջև կկայանա ակցիա. «Համահայկական ճակատ» շարժումՍահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովն է արձանագրել, որ Վենետիկի հանձնաժողովը խնդրել է վերացնել երկքաղաքացիության և մշտական բնակությունների ցենզերը. Ռ. ՀայրապետյանՀայաստանին անհրաժեշտ են տնտեսական և ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծեր. Գագիկ ԾառուկյանԴոլարն էժանացել է, ռուբլին՝ թանկացել․ փոխարժեքն՝ այսօր Ստորագրահավաք՝ ի աջակցություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Իմ և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքացիական ամուսնությունն ավարտվել է․ Աննա Հակոբյան Կրկին ձյուն կգա՞․ եղանակն՝ առաջիկա օրերին «Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ» Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ» Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ» Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» «ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում իշխանափոխության օրակարգով. «Փաստ» Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ» Իրավական դաշտում է ամեն ինչ․ Սամվել Կարապետյանի առաջադրումը հանգիստ չի տալիս իշխանությանը Սփյուռքը բարձրաձայնում է․ Ֆրանսիայից մինչև Արգենտինա՝ ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ու՞մ բախտը կբերի այսօր․ աստղագուշակ փետրվարի 17-ի համար Իրանը լայնածավալ զորավարժություններ է սկսել․ ի՞նչ է կատարվումՈւժեղ ձնաբքի պատճառով Երևան-Մոսկվա-Երևան չվերթը հետաձգվել էԿրակոցներ են հնչել Զովունիում. Կա վիրավորԹալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մարվել է95 տարեկանում մահացել է լեգենդեր դերասան Ռոբերտ ԴյուվալՄեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի ա, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն ՔոչարյանՊետական բուհերը ֆինանսապես պահում են ուսանողները, բայց վերահսկում են քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները. Մենուա ՍողոմոնյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են ՓաշինյանինԻ՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՍա միայն հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար գնել պրոյեկտ ԱՄՆ-ից․ Ռոբերտ ՔոչարյանԱտոմային էներգետիկան ԱՄՆ-ում չափազանց թանկ է․ Ռոբերտ ՔոչարյանՌեկորդային ծավալի թմրանյութեր են հայտնաբերվելԱՄՆ-ն հակամարտության կողմերին Ուկրաինայի վերաբերյալ համաձայնագիր չի պարտադրում. ՌուբիոԴիլիջանում բացվել է Հայկական գործվածքի թանգարան