Դոլարն էժանացել է, ռուբլին՝ թանկացել․ փոխարժեքն՝ այսօր Իմ և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքացիական ամուսնությունն ավարտվել է․ Աննա Հակոբյան Կրկին ձյուն կգա՞․ եղանակն՝ առաջիկա օրերին Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» Ու՞մ բախտը կբերի այսօր․ աստղագուշակ փետրվարի 17-ի համար Հրապարակվել է ԱԺ ընտրություններում ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների նախնական թիվը Եվրոպան փորձում է նվազեցնել ԱՄՆ-ից ռազմական կախվածությունը Բժիշկը զգուշացրել է ագրեսիվ քաղցկեղ առաջացնող սխալի մասին Իտալիայի հայտնի «Սիրո կամարը» փլուզվել է Սուրբ Վալենտինի գիշերը Չինաստանը երբեք չի գնա ընդդեմ Ռուսաստանի. Լուկաշենկո
Իրավական դաշտում է ամեն ինչ․ Սամվել Կարապետյանի առաջադրումը հանգիստ չի տալիս իշխանությանը
Գործող իշխանությանը ակնհայտորեն անհանգստացնում է այն հանգամանքը, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն Սամվել Կարապետյանն է։ Քաղաքական դաշտում և սոցիալական հարթակներում ակտիվ քննարկումներ են ծավալվել, տարբեր խմբեր փորձում են իրենց տեսակետը ներկայացնել՝ հաճախ իրավական գնահատականներ հնչեցնելով։ Մինչդեռ ոլորտի մասնագետները պնդում են, որ գործընթացը գտնվում է բացառապես օրենքի շրջանակում և որևէ իրավական խոչընդոտ չկա։
«Ուժեղ Հայաստանի ուժեղ վարչապետն է Սամվել Կարապետյանը»
։ Այս հայտարարությամբ հանդես է եկել «Մեր ձևով» շարժման անդամ Գոհար Մելոյանը՝ ներկայացնելով կուսակցության քաղաքական և տնտեսական տեսլականը։ Նրա խոսքով՝ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակի առաջին համարում հանդես կգա Նարեկ Կարապետյանը՝ անցումային համակարգողի կարգավիճակով։ Թիմը ներկայանում է թափանցիկության, ազնվության և մասնագիտական կարողությունների շեշտադրմամբ։
Կուսակցությունը հրապարակել է հինգ առաջնահերթ տնտեսական քայլեր։ Դրանց թվում են երեք հարյուր հազար նոր աշխատատեղերի ստեղծումը՝ հատկապես մարզերում, փոքր բիզնեսի համար զրոյական հարկային քաղաքականությունը, դեղորայքի գնի քսան տոկոս նվազեցումը, գյուղերում բերքի երաշխավորված մթերումն ու քսան հազար մատչելի բնակարանի կառուցումը պետական աջակցությամբ։ Ըստ նախաձեռնության հեղինակների՝ այս ծրագրերը նպատակ ունեն խթանել տնտեսական ակտիվությունը, ամրապնդել ընտանիքները և նվազեցնել արտագաղթը՝ ստեղծելով արժանապատիվ աշխատանքի և կյանքի պայմաններ հայրենիքում։
Փետրվարի 12-ին Սամվել Կարապետյանի առաջադրումը պաշտոնապես հայտարարվելուց հետո սոցիալական հարթակներում ակտիվացել են մի շարք օգտատերեր, որոնք կասկածի տակ են դնում թեկնածության իրավաչափությունը։ Այս երևույթին անդրադարձել է փաստաբան Ռուբեն Մխիթարյանը՝ արձանագրելով, որ իրավական գնահատականներ հնչեցնելու համար անհրաժեշտ է մասնագիտական գիտելիք և փորձ, ոչ թե միայն սոցիալական ցանցերում գրառում կատարելու հնարավորություն։
Մխիթարյանի խոսքով՝ իրավաբանական գիտելիք ձեռք բերելու համար սովորաբար անցնում են մասնագիտական կրթության և փորձառության ճանապարհ, մինչդեռ այժմ որոշ շրջանակներ փորձում են հեռախոսով ստացված անհասկանալի հրահանգների հիման վրա հանրությանը համոզել, թե Սամվել Կարապետյանը չի կարող լինել վարչապետի թեկնածու։ Փաստաբանը նման պնդումները որակել է որպես մանիպուլյացիա և կեղծ տեղեկատվության տարածում՝ ընդգծելով, որ իրավական որևէ խոչընդոտ չկա։ Նրա համոզմամբ՝ Սամվել Կարապետյանը կարող է և կլինի Հայաստանի հաջորդ վարչապետը։
Քաղաքական պայքարը տեղափոխվել է նաև տեղեկատվական դաշտ, որտեղ կարծիքների բազմազանությունը հաճախ ուղեկցվում է իրավական հիմնավորումների բացակայությամբ։ Սակայն մասնագետների գնահատմամբ՝ ընտրական գործընթացի շրջանակում յուրաքանչյուր թեկնածուի առաջադրումը պետք է գնահատվի բացառապես օրենքի տեսանկյունից, ոչ թե քաղաքական նախընտրությունների կամ սոցիալական ցանցերում ձևավորված տրամադրությունների հիման վրա։
Ստեղծված իրավիճակը ցույց է տալիս, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախաձեռնությունները և Սամվել Կարապետյանի թեկնածությունն արդեն դարձել են քաղաքական օրակարգի առանցքային թեմաներից մեկը։ Առաջիկա զարգացումները ցույց կտան, թե ինչպես կձևավորվի մրցակցային միջավայրը, սակայն այս փուլում իրավական դաշտում որևէ խոչընդոտի առկայության մասին խոսելը մասնագետների կարծիքով անհիմն է։
Թող գնան ղուրբան լինեն 5000 տղերքին. վանաձորցիների կարծիքները. «Համահայկական ճակատ» շարժումՎաղը` ժամը 15:00-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի առջև կկայանա ակցիա. «Համահայկական ճակատ» շարժումՍահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովն է արձանագրել, որ Վենետիկի հանձնաժողովը խնդրել է վերացնել երկքաղաքացիության և մշտական բնակությունների ցենզերը. Ռ. ՀայրապետյանՀայաստանին անհրաժեշտ են տնտեսական և ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծեր. Գագիկ ԾառուկյանԴոլարն էժանացել է, ռուբլին՝ թանկացել․ փոխարժեքն՝ այսօր Ստորագրահավաք՝ ի աջակցություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Իմ և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքացիական ամուսնությունն ավարտվել է․ Աննա Հակոբյան Կրկին ձյուն կգա՞․ եղանակն՝ առաջիկա օրերին «Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ» Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ» Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ» Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» «ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում իշխանափոխության օրակարգով. «Փաստ» Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ» Իրավական դաշտում է ամեն ինչ․ Սամվել Կարապետյանի առաջադրումը հանգիստ չի տալիս իշխանությանը Սփյուռքը բարձրաձայնում է․ Ֆրանսիայից մինչև Արգենտինա՝ ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ու՞մ բախտը կբերի այսօր․ աստղագուշակ փետրվարի 17-ի համար Իրանը լայնածավալ զորավարժություններ է սկսել․ ի՞նչ է կատարվումՈւժեղ ձնաբքի պատճառով Երևան-Մոսկվա-Երևան չվերթը հետաձգվել էԿրակոցներ են հնչել Զովունիում. Կա վիրավորԹալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մարվել է95 տարեկանում մահացել է լեգենդեր դերասան Ռոբերտ ԴյուվալՄեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի ա, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն ՔոչարյանՊետական բուհերը ֆինանսապես պահում են ուսանողները, բայց վերահսկում են քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները. Մենուա ՍողոմոնյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են ՓաշինյանինԻ՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՍա միայն հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար գնել պրոյեկտ ԱՄՆ-ից․ Ռոբերտ ՔոչարյանԱտոմային էներգետիկան ԱՄՆ-ում չափազանց թանկ է․ Ռոբերտ ՔոչարյանՌեկորդային ծավալի թմրանյութեր են հայտնաբերվելԱՄՆ-ն հակամարտության կողմերին Ուկրաինայի վերաբերյալ համաձայնագիր չի պարտադրում. ՌուբիոԴիլիջանում բացվել է Հայկական գործվածքի թանգարանIDBank-ը ներկայացուցչություն է բացել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքումՀրապարակվել է ԱԺ ընտրություններում ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների նախնական թիվըՊետք է սթափվել, լրջանալ և լուրջ վերաբերվել այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում մեր ռեգիոնում և մեր պետականության շուրջ. Մհեր ԱվետիսյանԱդրբեջանցի միգրանտների համար ՌԴ-ում կարգելվի որոշ մասնագիտություններով աշխատանքներ. հայերին արգելքը չի վերաբերիԵվրոպան փորձում է նվազեցնել ԱՄՆ-ից ռազմական կախվածությունը ԶՊՄԿ-ն ժողովրդի կողքին՝ ներդրումներ առողջապահության և բնապահպանության ոլորտումԲժիշկը զգուշացրել է ագրեսիվ քաղցկեղ առաջացնող սխալի մասին Իտալիայի հայտնի «Սիրո կամարը» փլուզվել է Սուրբ Վալենտինի գիշերը Խոշոր հրդեհ կենդանաբանական այգում (տեսանյութ)Չինաստանը երբեք չի գնա ընդդեմ Ռուսաստանի. Լուկաշենկո Խնդիրը ոչ թե պատերազմի և խաղաղության մեջ է, այլ խաղաղությունը ապահովելու միջոցների․ Ավետիք ՉալաբյանԻնչ վիրուսներ են շրջանառվում, համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում Բենզալցակայանում պայթյnւն է տեղի ունեցել․ նոր մանրամասներ Կարեն Խաչանովը բարելավել է դիրքը ATP-ի դասակարգման աղյուսակում Երկու շաբաթ առաջ անհետ կորած աղջիկը մահացած է գտնվելԵպիսկոպոսները կհավաքվեն Ավստրիայում՝ ի հեճուկս Փաշինյանի Անողնաշարության մաստեր-կլաս Հանրային հեռուստատեսությունից Փաշինյանը վերջնականապես յուրացրեց Սահմանադրական դատարանը ԱՄՆ-ը ցանկանում է գործարք կնքել Իրանի հետ. Ռուբիո