Վերահաստատում եմ ասածս՝ ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու․ Մարտուն Գրիգորյան Գիշերը Խնածախի ուղղությամբ կրակոցներն ինտենսիվ են եղել Ինչ է սպասվում եթե Գյումրու քաղաքապետի թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա 17 ձայն Ուկրաինան արդեն իսկ օրենք է պատրաստում հետպատերազմյան ընտրությունների մասին Գյումրու ընտրություններից հետո բարդ իրավիճակ է ստեղծվել ընդդիմադիր դաշտում ՌԴ-ում բժիշկները փրկել են 60 մագնիս կուլ տված 2-ամյա երեխային Չեմ լացում, լավ չեմ զգում. Սրբուհի Գալյանը դուրս եկավ անհետ կորած զինծառայողների հարազատների հետ հանդիպումից «4 հոգի զոհվել են, մնացածը փախել են, ընկերները մարմինը խրամատի մեջ են գտել»․ Սուրեն Ֆահրադյանը նոր էր ամուսնացել, երբ սկսվեց պատերազմը Տեսագրությունում պատկերված անձը որոնվում է Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են, ինչ է կատարվում
«Եվրաքվեն» ընդունեցին, մնացին հետևանքները
Խորհրդարանը երեկ երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է Եվրամիության անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագիծը: Օրինագիծն ընդունվեց 64 կողմ, 7 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ: Կողմ էին իշխող «Քաղաքացիական պայմանագրի» պատգամավորներն ու խմբակցությունից հեռացված Հովիկ Աղազարյանը, Աղազարյանի կուսակից Հակոբ Ասլանյանը դեմ էր, դեմ էին նաև անկախ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանն ու «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորները: «Հայաստան» դաշինքը ողջ կազմով չի մասնակցել քվեարկությանը։
Նախագիծը Հայաստանի պատմության մեջ թերևս ամենակարճ օրինագիծն է, այն բաղկացած է 25 բառից կազմված միայն մեկ նախադասությունից։ «Հայաստանի Հանրապետությունը, նպատակ ունենալով զարգացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները, բարձրացնել հասարակության բարեկեցությունը, ամրապնդել երկրի անվտանգությունը, դիմակայությունը և իրավունքի գերակայությունը, հայտարարում է Հայաստանի Հանրապետության Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը», - ասվում է օրենքում։
Ընդ որում, առաջինից երկրորդ ընթերցում նախագծից հանվել է «արտահայտելով ժողովրդի կամքը» արտահայտությունը։ ՔՊ-ն, թերևս, հասկացել է, որ ժողովրդի կամքը կարող է արտահայտվել միայն հանրաքվեով, իսկ 60 հազար ստորագրությունը դեռ «ժողովրդի կամք» չէ։ Այդուհանդերձ, օրենքն արդեն ընդունված է, և այժմ իշխանությունները պետք է առնչվեն դրա օգուտների և հետևանքների հետ։ Իսկ հետևանքներ, անշուշտ, լինելու են։ ՌԴ-ն թե՛ իշխանությունների նախկինում արած քայլերը, թե՛ այս օրենքի ընդունումը դիտարկելու է որպես իր դեմ կատարված գործողություն։
Թեպետ, Փաշինյանն ու իր թիմը հակված էին ձգձգելու օրենքի ընդունումը, բայց Արևմուտքի ճնշումն ավելի մեծ է եղել, և այժմ նոր խնդիրներ են սպասվում։ Իսկ Հայաստանին Եվրոպայում ոչ ոք չի էլ սպասում։