Պուտինն ընդունել է Չինաստանի ԱԳ նախարար Վան Յիին․ ինչ են խոսել Կալանավորվել է Չարենցավանում ողբերգությամբ ավարտված վիճաբանության կասկածյալներից մեկը․ Shamshyan Շախմատի մրցումներով մեկնարկել են ՀՀ ուսանողական մարզական 26-րդ խաղերը Լևոն Մկրտչյանի մայրը հայ չէ. ով է նա իրականում. բացահայտում Այս խելահեղ տեմպի մեջ մեզ փորձում են հոգնեցնել ու հանձնել երկիրը․ Դավիթ Սարգսյան ՀՀ իշխանությունն իր արտաքին քաղաքական օրակարգից հանում է Հայոց ցեղասպանության հարցը, իսկ Թուրքիան ադրբեջանական հորինված «փաստերը» ներկայացնում ցեղասպանություն. Տիգրան Աբրահամյան Դրա հետևանքները կարող են աղետալի լինել ամբողջ տարածաշրջանի համար. ՌԴ ԱԳՆ Սարի թաղում դանակաhարություն է եղել․ նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել Չարենցավանում 21-ամյա երիտասարդին կյանքից զրկելու գործով 5 անձ ձերբակալվել է․ հայտնի է վիճաբանության պատճառը․ Armlur Երթևեկության կազմակերպման փոփոխություն՝ Աշտարակի խճուղում
Սորոսական ցանցին ամերիկյան ֆինանսավորման դադարեցումը «հետաքրքիր իրավիճակ է» ստեղծել Գյումրիում
Սորոսական ցանցին ամերիկյան ֆինանսավորման դադարեցումը «հետաքրքիր իրավիճակ է» ստեղծել Գյումրիում: Մեր աղբյուրները հայտնում են, որ Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածու Լևոն Բարսեղյանին եվրոպացիները խոստացել են ամերիկացիների փոխարեն իրենք ֆինանսավորեն, եթե նա կարողանա Գյումրիի ավագանիում խմբակցություն ունենալ և ավագանիով այնպիսի որոշում ընդունել, համաձայն որի Գյումրիի հիվանդանոցներից մեկը պետք է վերազինվի ու դառնա սեռափոխության հիվանդանոց:
Խնդիրն այն է, որ մինչև ուկրաինական պատերազմը Հայաստանից ԱՄՆ դեսպանատան ֆինանսավորմամբ սեռափոխության օպերացիայի էին մեկնում Կիև: Ոչ միայն Հայաստանից էին Կիև մեկնում, այլև Վրաստանից, Թուրքիայից և Ռուսաստանից: Պատերազմի հետևանքով Կիևի սեռափոխության հիվանդանոցը դարարեցրել է իր գործունեությունը: Բացի դրանից, Դոնալդ Թրամփն արգելել է սեռափոխության օպեցիա ֆինանսավորելը, ինչի հետևանքով Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի ԼԳԲՏ շրջանակները փաստի առաջ են կանգնել:
Ինչո՞ւ են տարածաշրջանում եվրոպացիները Հայաստանն ընտրել որպես «ԼԳԲՏ», իսկ Գյումրին՝ որպես սեռափոխության կենտրոն, որովհետև Հայաստան, Վրաստան, Ռուսաստան և Թուրքիա շարանում միայն Նիկոլ Փաշինյանն է համաձայն տեղ տալ ԼԳԲՏ թեմատիկային, բայց պայմանով, որ կոնկրետ իր անձի և իր ՔՊ-ի հետ ուղղակի կապ չունենա և նախաձեռնությունը գա «քաղաքացիական հասարակությունից»: Դրա համար Գյումրին հարմար է. աչքից հեռու է, և հետո քաղաք բավականին շատ ֆինանսական միջոցներ կհոսեն մի կողմից Ավստրիայի կառավարության փողերով վերազինվող սեռափոխության հիվանդանոցի, մյուս կողմից՝ սեռափոխության համար Գյումրի ժամանող ԼԳԲՏ անձանց հյուրանոցներում և ռեստորաններում թողնվելիք գումարներից:
Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ Լևոն Բարսեղյանի «Գյումրին որպես սեռափոխության տարածաշրջանային կենտրոն» ծրագիրը Եվրոպական միությանը Հայաստանի անդամակցության նախապայմաններից մեկն է: