Վերահաստատում եմ ասածս՝ ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու․ Մարտուն Գրիգորյան Գիշերը Խնածախի ուղղությամբ կրակոցներն ինտենսիվ են եղել Ինչ է սպասվում եթե Գյումրու քաղաքապետի թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա 17 ձայն Ուկրաինան արդեն իսկ օրենք է պատրաստում հետպատերազմյան ընտրությունների մասին Գյումրու ընտրություններից հետո բարդ իրավիճակ է ստեղծվել ընդդիմադիր դաշտում ՌԴ-ում բժիշկները փրկել են 60 մագնիս կուլ տված 2-ամյա երեխային Չեմ լացում, լավ չեմ զգում. Սրբուհի Գալյանը դուրս եկավ անհետ կորած զինծառայողների հարազատների հետ հանդիպումից «4 հոգի զոհվել են, մնացածը փախել են, ընկերները մարմինը խրամատի մեջ են գտել»․ Սուրեն Ֆահրադյանը նոր էր ամուսնացել, երբ սկսվեց պատերազմը Տեսագրությունում պատկերված անձը որոնվում է Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են, ինչ է կատարվում
Արևմտամետները նոր խնդիրներ են հարուցում Փաշինյանի համար
Ազգային ժողովի Եվրաինտեգրման հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել Եվրամիության անդամակցության մեկնարկի մասին օրինագծին։ Հարցը 2-րդ ընթերցմամբ քննարկելու համար ներառվել է այսօր մեկնարկող նիստերի օրակարգում։ Մարտի 3-ի նիստում օրինագծի քվեարկությունը հետաձգվել էր, ըստ օրինագիծը ներկայացնող «Եվրաքվե»-ի ներկայացուցիչների և ԱԺ քպական պատգամավորների, ընթացակարգային խնդիրների պատճառով։ Թերևս այն ժամանակ խոսակցություններ տարածվեցին, որ իշխանությունն ինքը փորձում է հետաձգել նախագծի քննարկումը 2-րդ ընթերցմամբ, քանի որ դրա ընդունումը նոր խնդիրներ է հարուցելու հայ-ռուսական հարաբերություններում, մինչդեռ գործող իշխանությունները վերջին շրջանում փորձում են կարգավորել հարաբերությունները Մոսկվայի հետ, բայց այս անգամ էլ ստիպված են եղել տեղի տալ Արևմուտքի ճնշումներին և հարցը ներառել օրակարգում, ընդ որում, գրեթե վստահաբար` ՔՊ-ն ամբողջական կազմով կողմ է քվեարկելու այս նախագծին, որից հետո այն օրենքի ուժ է ստանալու։
Ինչպես և Հռոմի ստատուտի դեպքում, որն արժանացավ Ռուսաստանի բուռն դժգոհությանը, այս օրինագիծը ևս խնդիրներ է հարուցելու։ Բնական է, որ օրինագիծը ներկայացնող և դրա համար գրեթե 60 հազար ստորագրություն հավաքած «Եվրաքվե»-ի հաստիքային արևմտամետներին հարմար է հայ-ռուսական հարաբերությունների փչացման հերթական ակտը։ Բայց արդյո՞ք դա բխում է Հայաստանի և գործող իշխանությունների շահերից։
Մինչդեռ Փաշինյանի իշխանությունը պրակտիկորեն որևէ հնարավորություն չունի դեմ քվեարկելու օրինագծին, Արևմուտքի իրենց հովանավորները որևէ կերպ չեն հասկանա նման վերաբերմունքը, ուստի և Փաշինյանը գտնվում է երկու քարի արանքում, որտեղից հարվածներ է ստանալու, իսկ իրեն ու իր թիմին նա հենց ինքն է գցել նման ծանր վիճակում և ստիպված է առնվազն կատարել տվյալ պահին ավելի ուժեղ աշխարհաքաղաքական կենտրոնի հրահանգները։