Վերահաստատում եմ ասածս՝ ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու․ Մարտուն Գրիգորյան Գիշերը Խնածախի ուղղությամբ կրակոցներն ինտենսիվ են եղել Ինչ է սպասվում եթե Գյումրու քաղաքապետի թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա 17 ձայն Ուկրաինան արդեն իսկ օրենք է պատրաստում հետպատերազմյան ընտրությունների մասին Գյումրու ընտրություններից հետո բարդ իրավիճակ է ստեղծվել ընդդիմադիր դաշտում ՌԴ-ում բժիշկները փրկել են 60 մագնիս կուլ տված 2-ամյա երեխային Չեմ լացում, լավ չեմ զգում. Սրբուհի Գալյանը դուրս եկավ անհետ կորած զինծառայողների հարազատների հետ հանդիպումից «4 հոգի զոհվել են, մնացածը փախել են, ընկերները մարմինը խրամատի մեջ են գտել»․ Սուրեն Ֆահրադյանը նոր էր ամուսնացել, երբ սկսվեց պատերազմը Տեսագրությունում պատկերված անձը որոնվում է Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են, ինչ է կատարվում
Կապանում շարունակվում է միջազգային երաժշտական փառատոնը (ֆոտո)
Կապանի արվեստասեր հասարակությունը արդեն հինգերորդ օրն է շարունակում է մեծ ոգևորությամբ և առանձնակի ջերմությամբ ունկնդրել փառատոնի շրջանակներում տեղի ունեցող յուրաքանչյուր համերգային ծրագիր։ Սյունիքի մարզկենտրոնում առաջին անգամ է անցկացվում միջազգային երաժշտական փառատոն, որի նպատակը մշակույթի միջոցով հույս և տոկունություն բերելն է Հայաստանի սահմանամերձ տարածաշրջանին։ Կապանն իր շուրջն է հավաքել հարյուրից ավելի երաժիշտների՝ Հայաստանից եւ արտերկրից:
Հուլիսի 10-ին հանդիսատեսի հետ իրենց փորձով,  մասնագիտական խորհուրդներով կիսվել, ինչպես նաև ներկաներին հետաքրքրող հարցերին պատասխանել են դաշնակահարներ Արմեն Քարամյանը, Հայկ Մելիքյանը և նրա պրոդյուսեր Ալեքսանդր Պլատո Հակոբյանը։
358938578_281728101064646_9029682531851731011_n.jpg (590 KB)
Ինչպես և նախորդները, այս համերգային ծրագրում ևս ընդգրկվել և երեկոն իրենց ելույթներով բացել են միջազգային մրցույթների դափնեկիր պատանիները։ Այնուհետև, երկու ռոմանտիկ կոմպոզիտորների՝ Ֆրեդերիկ Շոպենի և Ֆերենց Լիստի ստեղծագործություններով համերգային երեկոն շարունակել է Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանը, ով այս անգամ էլ հանդիսականներին գերել ու հմայել է իր վիրտուոզ կատարմամբ՝ ցուցաբերելով գործիքին տիրապետելու բացառիկ վարպետություն: Երեկոյի գլխավոր անակնկալը Ավանեսյանների տաղանդավոր ընտանիքի ելույթն էր, որը ևս հանդիսատեսին անտարբեր չի թողել։
359456822_281726891064767_5956991357720415783_n.jpg (484 KB)
Ջութակահարներ Հայկ Ղազազյանի, Հրաչյա Ավանեսյանի, Անդրեյ Գրիդչուկի, Արմեն Նազարյանի, Արմեն Պողոսյանի, Կարեն Շահգալդյանի և թավջութակահարներ՝ Սևակ Ավանեսյանի ու Դավիթ Եժով-Յավրումյանի կատարմամբ համերգի ընթացքում հնչել են Պյոտր Իլյիչ Չայկովսկու «Հիշողություն Ֆլորենցիայի մասին» և Ֆելիքս Մենդելսոնի «Լարային օկտետ մի բեմոլ մաժոր երկ 20» չորս մասանի ստեղծագործությունները։
Համերգի երկրորդ հատվածում հանդիսատեսն ունկնդրել է Ժյուլ Մասնեի «էլեգիա» և Ռիխարդ Շտրաուսի «Մորգեն» ստեղծագործությունները՝ անզուգական սոպրանո Լիաննա Ալեքսանյանի,  դաշնակահարուհի Աննա Սարկիսովայի և թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանի կատարմամբ։
359697488_281725501064906_6675199161944684696_n.jpg (461 KB)
Նշենք, որ փառատոնի կազմակերպման աշխատանքներին աջակցել են Կապանի համայնքապետարանն ու  Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը։
Միջազգային երաժշտական փառատոնը անցկացվում է հուլիսի 4-14-ը: Փառատոնին մասնակցում են շուրջ 70 ուսանողներ՝ Կապանից և Հայաստանի այլ քաղաքներից, Կապանի երաժշտության ուսուցիչներ, պրոֆեսորադասախոսական կազմի 20-ից ավելի անդամներ՝ արհեստավարժ երաժիշտներ և դասախոսներ Հայաստանից ու արտերկրից: Միջոցառումները անվճար են և բաց՝ այցելուների համար:
359701357_281721164398673_950526194538259551_n.jpg (483 KB)
359707492_281727067731416_3920049859621475640_n.jpg (429 KB)